KLUB SPORTOWY AZS ZAKOPANE

Historia tego zakopiańskiego klubu sportowego rozpoczęła się 2 maja 1949 roku. W ciągu tych 60 lat jego działacze wychowali 26 olimpijczyków, ok. 36 zawodników i zawodniczek którzy brali udział w narciarskich mistrzostwach świata, ponad 100 zawodników którzy w kategorii seniorów zdobyli dla klubu ponad 115 tytułów mistrza i wicemistrza Polski również w łyżwiarstwie szybkim i w snowboardzie. To także ponad 50 zawodniczek i zawodników, którzy zdobywali tytuły na akademickich mistrzostwach świata i uniwersjadach. Nie wymieniamy tutaj dorobku naszych juniorek i juniorów oraz ilości zdobytych przez nich tytułów i medali. To olbrzymi dorobek tego klubu pod względem sportowym.

Na Olimiadzie Zimowej w 2006 roku 6 olimpiczyków to zawodnicy AZS Zakopane:

Katarzyna Wójcicka i Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie, Jagna Marczułajtis, Mateusz Ligocki, Rafał Skarbek-Malczewski – snowboard, Dagmara Krzyżyńska – narciarstwo alpejskie.

Nie jest przypadkiem, że w wyniku poważnego traktowania swoich obowiązków, atmosfery w tym klubie, zdyscyplinowania, przyjaźni, wielu członków klubu awansuje wysoko w hierarchii zawodowej, społecznej i sportowej, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

Klub Sportowy AZS w Zakopanem prowadzi ogólnodostępne szkolenie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo w następujących dyscyplinach:

• narciarstwie alpejskim

• narciarstwie klasycznym

• snowboardzie

• łyżwiarstwie szybkim

• skokach narciarskich od grudnia 2006

We współzawodnictwie ogólnopolskim klubów sportowych AZS Zakopane za 2003, 2004, 2005 zajął II miejsce, a w roku 2006 I miejsce w rankingu miast do 50 000 mieszkańców, w 2007 roku VII miejsce w Polsce na 2944 kluby oraz I miejsce w klasyfikacji miast do 50.000 mieszkańców znacząco przyczynił się do punktacji gminy, powiatu i województwa.

Klub Sportowy AZS w Zakopanem od wielu lat utrzymuje wysoki poziom sportowy, jest zdobywcą wielu medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych